Міністерство фінансів України планує перевести лікарні на казначейські рахунки з 1 березня 2025 року і це рішення викликає серйозні побоювання. Народна депутатка Ольга Стефанишина вважає, що таким чином держава хоче повернути лікарні під жорсткий контроль, тоді як медична реформа була спрямована на те, щоб дати їм фінансову незалежність.
Наразі лікарні, розповідає Громадське радіо, – це комунальні підприємства, які розпоряджаються своїми коштами: хочуть – виплачують зарплати лікарям, хочуть – купують обладнання.
Але якщо вони перейдуть на казначейські рахунки, то стануть залежними від держави, а отже, повернуться "за радянських часів", коли медустанови не могли розпоряджатися своїм бюджетом.
Казначейство – орган підконтрольний Міністерству фінансів і провести транзакцію через нього без бюрократичних "подарунків" раніше було майже нереально. Сьогодні лікарні мають рахунки в банках, і вони добре справляються самостійно. Повернення до казначейства, на її думку, позбавить їхньої гнучкості, а в критичний момент гроші можуть просто не прийти.
Облави ТЦК збираються посилити: де шукатимуть ухилянтів найчастіше
Що чекає на тих, хто не оновив облікові дані у ТЦК
Українцям пропонують нову фінансову допомогу: гроші виплатять одразу
Мобілізація змінює фокус: кому з українців 50+ років час готуватись до армії
Це означає, що зарплати лікарям можуть затриматись, а купівля необхідного обладнання може відкластися.
Ще один ризик, на думку нардепки, – можливість використання "медичних" грошей інших потреб країни. Кошти можуть бути "на папері" у лікарні, але реально використовуватись на будь-які потреби уряду. В умовах фінансової кризи це спокуса для Мінфіну, який бореться за ліквідність коштів у бюджеті, але це може поставити під загрозу роботу лікарень та здоров'я пацієнтів.
Стефанишина заявила, що проти цієї ідеї вже висловилися і бюджетний комітет ВР, і комітет з питань здоров'я нації, і представники НСЗУ, і сподівається, що здоровий глузд візьме гору.
Нагадаємо, українців закликали якнайшвидше оновити свої дані у сімейного лікаря: наслідки позбавлять грошей
Раніше ми писали, 21-річна дівчина намагалася продати свою дитину в соцмережах: одразу 7 сімей повелися та відправляли гроші
Крім того, Знай.ua повідомляв, вимагають гроші за медичні послуги: що робити