Плодово-ягідний розплідник “Подільська розкіш” що на Хмельниччині знають чи не всі мешканці Кам’янець-Подільського району, а особливо його власника, В’ячеслава Францішка, який має в своєму саду чи не найбільшу у світі колекцію шовковиці. Інтерв'ю у власника брав Seeds.
“Шовковична колекція у мене чи не найбільша у світі, пишаюся нею. Кожного року колекція поповнюється. Є дерева, які коштують по 1000 доларів США за саджанець і більше. Садивний матеріал знаходжу у таких же захоплених цією культурою людей по всьому світу. Надсилають мені живці, буває, саджанці чи насіння.
Основою моєї колекції стали сорти Бабаєвої Галини Іванівни, української селекціонерки з м. Мерефа. До речі, саме з виведених нею сортів шовковиці й почалася моя колекція. Потім посадив сорти з Турції, США, Англії, Прибалтики, Китаю і навіть з Австралії та Нової Зеландії. Останні підростають у горщиках.
У теплу пору року – просто неба, а на зиму ховаю їх у льосі, бо культура південна, теплолюбна, не витримує наших морозів, її треба поступово адаптувати”, – каже В’ячеслав Францішко.
“Усі дерева у шовковичному саду віком до 30 років, я їх формую до розмірів два метри заввишки і два метри у діаметрі, для цього застосовую подвійне обрізування. Щоб успішно обрізати і тримати дерева у потрібній вам формі, варто вивчити біологію рослини.
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Скажімо, обрізування шовковиці триває ранньої весни і продовжується лише літом. Тоді шовковиця працюватиме не наростання деревини, а на плодоношення, 2х2 метри – найбільш зручний розмір дерева для збирання врожаю”, - розповіда В’ячеслав Францішко.
Нині відчувається зростання попиту на саджанці шовковиці. Особливо цікавить наших співвітчизників садивний матеріал виду Morus macroura, плоди якого можуть досягати 25 см у довжину в природних умовах батьківщини цих дерев – у Пакистані, в Україні ж довжина плодів сягає поки що не більше 12 см.
Розповів В’ячеслав Францішко і про ще один різновид шовковиці - про кудранію, або шовковицю китайську, яка доповнює його колекцію і набуває шаленої популярності на українському ринку. Зовні вона схожа на полуницю, за що її й називають “полуничним деревом”.
Сортові екземпляри цієї рослини починають активно культивувати садівники-аматори в Україні, хоча у дикорослому вигляді курданія вже пів віку росте на території державного підприємства “Дослідне господарство “Новокаховське”".
Нагадаємо, що у Дніпрі розпустилися жовтневі троянди, городяни не можуть намилуватися: "Королева квітів!"
Як повідомляв портал Знай.uа, жовтень у Києві перетворився на липень, такого не було сто років
Також портал Знай.uа писав, що справжні пригоди в межах столиці – киянам розповіли, як минуло "літо на ВДНГ"